previous pauseresume next

هولتر مانیتورینگ ریتم

هولتر مانیتورینگ
هولتر ریتم که در واقع عبارت کامل آن پایشگر نوار قلب است، برای تشخیص بی نظمی ها و تپش قلب بیمار در طول شبانه روز به کار می رود. در این روش نوار قلب یا کارکرد الکتریکی قلب بیمار در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت در خارج از مرکز درمانی و در حین فعالیت، استراحت و زندگی روزمره بیمار بر روی یک دستگاه کوچک ثبت و ضبط می شود.
این دستگاه ضبط کوچک که تقریبا به اندازه مدلهای بزرگ تلفن همراه است، توسط تعدادی سیم به چسب هایی روی تنه بیمار چسبانده شده و با وی حمل می گردد. اگر در حین این مدت هرگونه بی نظمی و یا وقوع حوادث قلبی و یا تپش قلب غیر عادی حتی برای چند ثانیه ایجاد شود، بلافاصله ثبت و ضبط می گردد و سپس توسط پزشک متخصص قلب رویت و مورد بررسی قرار می گیرد
بیمار پس از ۴۸-۲۴ ساعت به درمانگاه تخصصی قلب بازگشته و پس از جدا کردن الکترودها و سیم ها، دستگاه هولتر به یک رایانه متصل شده و با آنالیز قسمت های مهم، نوار قلب نمایش داده می شود و به بیمار تحویل می گردد.
 
چگونه باید آماده شویم؟
۱- بیمار باید ازلباس های گشاد و یا پیراهن و بلوزی که دکمه هایش در جلوی آن قرار دارد، استفاده نماید
۲- شب قبل از انجام هولتر حتما استحمام نماید
۳- در مورد آقایان تراشیدن موهای سینه ضروری می باشد
۴- خوردن و آشامیدن بلامانع است. 
در ابتدا قفسه سینه تمیز شده و الکترودها به قفسه سینه بیمار چسبانده می شوند. این عمل کاملا بدون درد انجام می¬گیرد. تا زمانی که مانیتور از بیمار جدا نشده بیمار باید از استحمام خودداری نماید. سیم ها و الکترودها به هیچ وجه نباید توسط بیمار جدا شود و این امر سبب اختلال در ثبت اطلاعات می گردد
ابزارهایی شامل موبایل، آهن ربا، پتوی برقی، ردیابهای فلزی و مناطق دارای ولتاژ برق زیاد در ثبت داده های هولتر اختلال ایجاد می کند. 

فایل پیوست: