previous pauseresume next

برگزاری موفقیت آمیز اولین همایش بین المللی بازتوانی قلبی

اولین همایش بین المللی بازتوانی قلبی از ۲۹ مهر تا اول آبان ماه ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات بازتوانی قلب پژوهشکده قلب و عروق اصفهان در محل سالن های همایش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

این همایش اولین همایش با موضوع بازتوانی قلبی بود که با توجه به اهمیت موضوع و به دلیل فعالیتهای چندین ساله پژوهشکده قلب و عروق اصفهان در زمینه بازتوانی قلبی برگزار گردید. مقدمات برگزاری این همایش بیش از یکسال قبل آغاز شد و اعضای کمیته اجرائی تعیین شدند. با توجه به بین المللی بودن همایش، ۷ نفر از محققین و اندیشمندان برجسته کشورهای مختلف برای حضور در همایش دعوت شدند. همچنین تمهیدات لازم برای اعطای امتیاز بازآموزی به پزشکان متخصص و عمومی، پرستاران و کارشناسان تغذیه و بهداشت فراهم گردید. از سوی دیگر با عنایت مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بویژه ریاست محترم دانشگاه، هماهنگی­های لازم برای برگزاری هر چه بهتر همایش در دانشگاه فراهم شد و نهایتاً پس از ماهها تلاش و زحمت رئیس، دبیران علمی و اجرائی و اعضای کمیته اجرائی، اولین همایش بین­ المللی بازتوانی قلبی از روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۹۳ کار خود را آغاز نمود.

در مراسم افتتاحیه این همایش رؤسا و معاونین و مسئولین دانشگاه، اعضای هیئت علمی، رؤسا و مدیران بیمارستانها، کارکنان و دانشجویان رشته های مختلف از شهرهای مختلف کشور حضور داشتند. از ۷ نفر مهمان خارجی دعوت شده، ۴ نفر از آنها از کشورهای هندوستان، لبنان و امارات در همایش حضور یافتند و بقیه به دلایل مختلف موفق به شرکت در همایش نشدند. در طی ۳ روز برگزاری همایش ۸ پانل علمی، ۳ کارگاه و ۱۱ سخنرانی کلیدی توسط مدعوین داخلی و خارجی ارائه شد و بیش از ۹۰ مقاله نیز به صورت پوستر ارائه گردید.

یکی از مباحث مهم مطرح شده در این همایش، موضوع انجام بازتوانی ساده قلبی در مراکز ارئه خدمات بهداشتی بود که کارگاهی نیز با همین موضوع در روز اول همایش برگزار و مسئولین و شاغلین معاونت بهداشتی دانشگاه در این کارگاه حضور یافتند.

اولین همایش بین­ المللی بازتوانی قلبی در روز سوم با صدور قطعنامه ای در ۹ ماده به کار خود پایان داد. از اهداف مهم اولین همایش بین­ المللی بازتوانی قلبی که در قطعنامه نهائی به آن توجه شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مطرح شدن بازتوانی قلبی به عنوان یکی از مراحل مهم پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی در سطح کشور و انجام آن در واحدهای مختلف ارائه خدمات به این گونه بیماران
  • ادغام فعالیتهای بازتوانی ساده به بیماران در سیستم ارائه خدمات بهداشتی با مشارکت معاونت بهداشتی وزارتخانه و استفاده از توان بالقوه پرسنل بهداشتی در سراسر کشور در این زمینه
  • تحت پوشش قرار گرفتن خدمات بازتوانی توسط سازمانهای بیمه گر
  • توجه به مبحث بازتوانی در دوره های آموزشی تخصصی قلب و عروق
  • حمایت از تحقیقات و پژوهش های مرتبط با بازتوانی قلبی
  • ایجاد تمهیدات لازم برای مشارکت بخش خصوصی در تأسیس مراکز بازتوانی قلبی و ارائه خدمت به بیماران